Bitcoin nedir? BTC nedir? Nasıl alınır?

Bitcoin nedir? Bitcoin ne işe yarar? Kağıt paranın yerine mi geçiyor? Bitcoin nasıl satın alabilirim? sorusularına kısaca cevap vermek gerekirse bir para birimidir. Ancak bildiğimiz para birimleri gibi kontrol eden bir merkez bankasına bağlılığı yoktur. Her Bitcoin birimi benzersizdir, kopyalanamaz ve yok edilemez.

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto  lakaplı kişi yada ekibin bir mail grubuna bankacılık sisteminde oluşan sıkıntınların çözümünü içeren bir whitepaper göndermesi ve insanların ilgisini çekip tartışmalar ve yeni fikirler ile Satoshi Nakamoto’nun tezini bir deney yaparak ispatlamak istemesiyle ortaya çıktı. 

Satoshi Nakamoto bu deneyiyle internet ile bir değeri çok kısa sürede ve yok denilecek kadar minimum maliyetlerle gönderilen değerleri anlatmaya çalışmıştır. Bu yöntemle hiçbir bankaya bağlı kalmadan komisyon ödemeden ve en önemlisi beklemeden gönderim yapılan değerlerdir. 

Bitcoin Kısaca Nedir?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile bağlılığı olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, hiçbir kuruma kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital değerdir. Bitcoin‘in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Bitcoin 2017 yılında en yüksek değeri olan 20.089 $’a ulaştı. Bitcoin’in piyasa değer 200 milyon dolar değerine ulaşmıştır. Bu fiyatlama ile ilk kripto para olan Bitcoin kripto para piyasasında en değerli kripto para olma özelliğini korumaktadır.

Bitcoin Nereden Alınır?

Kripto paralar birçok kripto borsasından satın alınabilmektedir. Bitcoin yada altcoinleri satın alırken dikkat edebileceğiniz kriterlerden bir tanesi güvenilirlik ve tabiki komisyon tutarları. Kripto para borsalarında alım satım veya başka bir cüzdana kripto para gönderilirken, komisyon oranları değişiklik göstermektedir.

Bitcoin yada altcoin alım satım yapabileceğimiz platformları sizlere tanıtayım. Bu arada benimde kullandığım fakat Türkiye üzerinden henüz alım satıp yapılmasına izin verilmeyen Coinbase cüzdanını kullanmak isterseniz Coinbase Nedir? yazımı okuyabilirsiniz.

Bu arada Coinbase desteklediği kripto paralar arasında transfer işlemlerinden komisyon almamaktadır.

Paxful Ebay alım satım mantığında çalışan bir platformdur. Bitcoin için alım ve satış teklifleri sonuçlanana kadar tutarları emanette tutmaktadır. İşlem sonuçlandığında %1 ve %10 oranlarında komisyon almaktadır. Paxful sistemine üye buradan üye olabilirsiniz.

Bitcoin yada altcoin satın almak için benimde kullandığım diğer tavsiye edeceğim BitTürk firmasıdır.

Sosyal medyada paylaşabilirsiniz..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir